Greenvibes

Greenvibes Ekolojik

Greenvibes Ekolojik, ekolojik yarenim Nil Ormanlı Balpınar ile meramımızı daha iyi anlatabilmek için kurduğumuz ekolojik bir oluşum.

Bize göre Greenvibes sadece ama sadece ekoloji ile ilgili konuların konuşulduğu paylaşım platformudur.

Öğrenme ve öğrendiklerini paylaşma alanıdır, buluşma noktasıdır.

Greenvibes dostu doğa olanlara meramını anlatacak:

Bizim meramımız sadece atıkları azaltmaya değil, doğa ve gezegen üzerindeki tüm etkimizi azaltmaya yönelik. Amacımız ise meramımızı, meramınız yapmak ve hep birlikte, çoğalarak, doğayı yeniden dostumuz kılmak.

Doğa deyince aklınıza sadece uçsuz bucaksız ormanlar,  coşkun denizler, ötesi bilinmeyen okyanuslar, çağlayan dereler gelmesin. Bir kaldırım taşının arasında can bulan papatya da, balkonunuza yuva yapan bir güvercin de, camlarınıza düşen yağmur damlaları da doğanın bir parçası; yazdığınız kalem ve defter, kahvenizi yudumladığınız kupa, hatta şu an bizi okuduğunuz ekran da öyle. Ve tabii ki biz de. İnsanlar da doğanın bir parçası, hatta ayrılmaz bir parçası. Bu yüzden zarar verdiğimiz sadece ormanlar, denizler, atmosfer değil, biz kendimize de zarar veriyoruz.

İşte bu bilinçle, sürdürülebilirliği, adil ve etik üretim tarzını, zehirsiz kişisel bakım ve temizliği, küçük ve yerel üreticileri desteklemeyi, mevsiminde ve organik meyve/sebze tüketmeyi, bitki temelli beslenmeyi, zulümsüz ve vegan ürünler kullanmayı ve sadeleşmeyi önemli buluyor, bu pratikleri günlük yaşantımıza adapte ediyoruz. Sizleri de yanımıza ve yolumuza davet ediyoruz.

Meramımızı Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias’ın sözleriyle bitirelim:

Temiz bir sayfada
ben bugün başlıyorum.
Zorlamadan, yarışmadan, karşılaştırmadan…
Cezalandırmadan, takılmadan, dert etmeden…
Test ederek, niyet ederek, elimden geldiğince,
tek başıma ve birlikte.”

ÇALIŞMALARIMIZ

Atıksız Yaşamın Temelleri Programı

Atıksız yaşam pratiklerini günlük yaşama kazandırmak için hazırladığımız 21 günlük bir aktarım programı. İçeriğimizde atıksız yaşamın temellerinden yeşile boyamaya, plastiğin ve kimyasalların zararlarından aromaterapi ve evde yapılabilecek tariflere, geri dönüşümden ileri dönüşüme, iklim krizinden balkon bahçeciliğine hemen hemen her konuda hap bilgiler yer alıyor. Her gün katılımcılarımıza bir doküman göndererek bu bilgileri paylaşıp, yapacağımız toplam 3 çevrimiçi toplantı ile bağlarımızı güçlendiriyoruz. Programımızın en sevdiğimiz yan etkisi ise yalnız olmadığınızı anlamanız.

Greenvibes Podcast

Podfresh Co. desteğiyle hazırladığımız Greenvibes Podcast’te Nil ile ikimizin tartışığı bölümlere ek olarak konuklarımızla röportaj yaptığımız bölümler planlıyoruz. Kendi tartışmalarımız gündem üzerinden ya da takipçilerimizin bizlere yönelttiği sorular üzerinden şekilleniyor. Greenvibes Podcast’e Spotify, Apple Podcast ve diğer podcast platformlarından ulaşabilirsiniz.

Eco-Watch

Eco-Watch takipçilerimizden katılmak isteyenler ile Youtube Party ya da Teleparty (Netflix) aracılığıyla çevrimiçi olarak bir araya gelip çevre konulu belgesel ve filmler izlediğimiz bir etkinlik. Zaman zaman duyurusunu Instagram üzerinden yapıyoruz.

Greenvibes Aposto! Bülteni

11 Şubat 2021’den beri her iki haftada bir düzenli olarak hazırladığımız Greenvibes Aposto! Bülteni’nde ekolojiye dair her şeye yer vermeye çalışıyoruz. Yeşil Ajans bölümünde ekolojiye dair yerelden ve dünyadan haberler, Derin Yeşil bölümünde aklımıza takılıp tartışmak istediğimiz ekolojik konular, Yeşil Sohbetler’de ekolojik konularda çabalar gösterenler ile yaptığımız röportajlar, Yeşil Üreticiler’de çevre ve tüketici dostu ürünler üreten üreticilerle sohbetlerimiz, Yeşil Kütüphane’de ekolojik ve atıksız yaşamı besleyen kitaplar, Greenvibes Öneriyor’da atıksız yaşama geçmek için yapabileceğiniz değişimler ve Bir İmza da Sen At bölümüzde ise aktif desteklemek istediğimiz kampanyalar yer alıyor.

Görüşler

“Atıksız yaşama emin adımlarla yavaş yavaş ilerleyen bir çocuğun merakını ve heyecanını hissediyorum.”

Beran Paçacı

“Yalnız değilim ve bunu hissetmek muhteşem.”

Hümanur Turan