Hakkımda

Merhaba!

Ben Ceren, nağm-ı diğer, Atıksız Minimalist.

Eskişehir’de iki öğretmenin ikinci çocuğu olarak doğmuş, Manisa’da büyümüş, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama okumuş, ODTÜ’de Kültürel Mirası Koruma üzerine yüksek lisans yapmış, şimdi de Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerine doktora yapan bir atıksız yaşam elçisiyim. 2 kedi annesiyim ve evinde partneriyle birlikte zaman geçirmeyi çok seven biriyim.

2019 yılından bu yana sade ve atıksız yaşam için çaba gösteriyorum ve deneyimlerimi Instagram’da Atıksız Minimalist adlı hesabımda paylaşıyorum. Zamanla bilgi birikimimi bir fotoğraflık gönderiye sığdıramadığım için bir kitap yazdım ve 2021 yılında Atıksız Yaşam – Değerlerini Yaşamanın Yolu ismiyle sevgili Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkarak okuyucuyla buluştu.

Ekolojik yarenim Nil Ormanlı Balpınar ile birlikte ekolojik ve atıksız yaşama dair bilgi ve düşüncelerimizi daha etkin aktarıp değişime ön ayak olabilmek için 2020 yılının sonunda Greenvibes Ekolojik’i kurduk. Greenvibes Ekolojik ekibi olarak atıksız yaşama dair kurumlara ve bireysel katılımcıların olduğu gruplara eğitimler veriyoruz, Aposto!’da iki haftada bir yayınlanan Greenvibes Aposto! bültenini hazırlıyoruz ve tüm podcast platformlarında yayınlanan Greenvibes Podcast’ini seslendiriyoruz.

Profesyonel yaşamımda ise Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları üreten bir firmada TUBİTAK 2244 Sanayi-Üniversite İşbirliği Doktora Bursiyeri bir iş analistli olarak çalışıyorum.

Yaşamımın her alanında gezegenin geleceğini korumaya çalışıyorum. Bunun yanında kendi zihinsel ve fiziksel sağlığımla ilgili okumalar yapıp hayatımı düzenlemeyi çok seviyorum. Planlı, programlı, zaman yönetimi etkin bir yaşam sürüyor, vegan besleniyor ve düzenli spor yapıyorum. Üretmek her zaman hoşuma gidiyor. Bazen yeni malzemelerle yepyeni bir şey üretiyorum bazen ise atık malzemeler ile ileri dönüşüm projeleri hazırlıyorum.

Yakınımdaki insanlar çok konuşkan, güleryüzlü, yardımsever, çalışkan ve disiplinli olduğumu söylüyorlar. Bir konuşmamızda Nil benim için “time bender zero waster” demişti, ve beni gerçekten anlatan bir söz bu.

Umarım sitemi ve içeriklerimi hazırlarken hissettiğim samimiyeti sizler de okurken hissedersiniz. Bir sorunuz ya da öneriniz olursa öğrenmekten mutluluk duyarım, lütfen benimle iletişime geçin.

Sevgiler!

Ceren ÖZCAN TATAR

İlham Veren Alıntılar

Kazananlar ve kaybedenler aynı hedeflere sahiptir.

James Clear

Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol!

Mahatma Gandhi

Hadi birlikte bir şeyler inşa edelim.