Kanaviçe Minyonlar

Selam!

2 yaşında bir yiğenim var. Dünya güzeli bir kız. Birde herşeye, herkese güler hiç durmadan. E teyzesinin kuzusu tabi. Bizim ailemizde de el emeği şeyler aradaki bağı güçlendiriyor sanırım. Bende kuzuma kanaviçe minyonların işli olduğu bir yastık yapmak istedim, fikir ablamında çok hoşuna gidince işe koyuldum.

Önce modellerimi Pinterest’ten bayağı bir inceleme sonucu seçtim. Daha sonra modellerden şablon çıkardım büyük kareli kağıtlara.

Ancak baştaki tek gözlü Dave karakterinin gözü küçük ve orantısız geldiği için biraz büyüttüm gözünü. Bu işlemi yaptıktan sonra uygun renklerde (sarı, kahve, mavi, gümüş ve siyah) ipleri, beyaz ince etamin kumaşı ve vidalı ahşap kasnak aldım. Elimde ya McDonalds’tan ya da Kinder Suprise’den çıkan bir minyon oyuncağı olunca iğ renklerini seçmek çok kolay oldu.

Daha sonra hepsinin orta noktasını yüksekliğini ve genişliğini belirledim. Minyonların bitiş hatlarından  (sağ, sol, üst ve alt) 20 kutucuk, aralarında da 10’ar kutucuk eklemeye karar verdim. Böylece elimde yükseklik ve genişlik olarak yastık boyutları belirlenmiş oldu. Bunları da etamin kumaşı üzerine kurşun kalem ile işaretleyerek işledim.

Daha sonra ilk minyonun orta noktasını kasnağa yerleştirip işlemeye başladım.

Üst kısmını bitirdikten sonra, işlemenin zarar görmemesi için üstten artan kısmı kasnakla işlemenin arasında kalacak şekilde, işlemenin üstüne örttüm. Ve alt tarafı işlemeye devam ettim. Ama diğer Minyonları işlerken zaten orta noktalarını işaretlediğim için, sayarak en alt noktalarından başladım. Ortadan başladığım minyonun ortasında bir kalınlık oldu düğümlerden dolayı, hoş durmadı çok.

Ben en son ortaokulda, iş eğitimi dersinde basit bir işleme yapmıştım. yani işlemesi basit, o kısmını hatırlamakta zorlanmadım ancak başlangıcını bilmiyordum. o nedenle aşağıya eklediğim videodan yardım aldım. Kanaviçe işlemesi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoda ipin katlarını ayırıyor benim ipim zaten 2 kat olduğu için kat ayırma işlemini yapmadım.

işlemenin bitmiş hali şöyle;

Şimdilerde annem de çeyiz için bana bir işleme yapıyor ama etamine değil ince pamuklu kumaşa yapıyor. İşleme olarak ise soyut bir çiçek modeli işliyor. Son zamanlarda, takılarda ve en aksesuarlarında farklı yöntemlerle kanaviçe çok kullanılmaya başlandı. Sizce kanaviçe için ne tür desenler daha popüler? Çocuk için, çeyiz için, ev için aksesuar için. Yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, umarım faydası dokunmuştur. Kendinize çok iyi bakın, sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s