Mayıs Ayı İlk Yarı Raporu

Herkese merhaba!

Mayıs ayının ilk 15 gününü geride bıraktık. Geçen ay olduğu kadar keskin değişimler söz konusu oldu hayatımda. Şimdi ilk onbeş gün neler etmişim bir bakalım.

Önemli gelişme: İşten çıktım. Tez hocamla görüştüm. Kredi kartı borçlarımı yapılandırdım.

Mayıs ayı iş konusunda hayatımı değiştiren bir diğer ay oluyor. Pronet Güvenlik Hizmetleri hiç İK’nın bana anlattığı gibi çıkmadı maalesef. Yok arabayı satış sayısına göre veriyorlar, yok bilmem kaç haftada bilmem kaç satış olmazsa cut off.. Bir de her gün 2 ayrı müdürden satış baskısı… En sonunda dayanamadım. Zaten ben dayansam da satış olmadığı için onlar çıkaracaklardı. Dolayısıyla işsizim. Ay başında önceki ayın 15 günlük çalışmasının bedeli olan para ve mayıs ayı boyunca kullanılacak olan yol yemek ücretleri hesaplara yattı. bende yol ve yemek (zaten Ticket’ta) hariç kalan paramı hemmencecik kredi kartlarıma yatırdım. Ticket’ı da yanımda yemeğimi götürdüğüm için eve köfte almaya yönelik kullandım :).

Bir diğer konu ise tezim! Tez hocamla görüştüm bu ay sonunda, çook şükür. Kendisine eylül, 2018’de verdiğim 30 sayfalık bir bölümü ancak okudu. ve bana bu ayın başında şunu dedi özetle: %90’ını baştan yaz! İçimden çok sövüyorum buradan çok bir şey diyemeceğim. Hal böyle olunca akşamları oturup ders çalışır oldum. Aslında işten çıkmakta da biraz bu sebeple aceleci davrandım. Kendimi tez kampına alıyorum. Alışveriş konusunda da yararlı olmasını ümit ediyorum.

Bu ay nerelere para harcadım peki? Aslında yine paranın büyük kısmı borç ödemeye gitti. Onun dışında dediğim gibi ticket’ımla eve köfte aldım. Ayın 9’unda ikea’ya gittim eve çiçek almak dışında birşey almayacaktım ama küçük kedimizin hiçbir yerde fotoğrafı yok ve sürekli büyüğün fotoğraflarını deviriyor. Bence farkında herşeyin. O yüzden 1 tane çerçeve aldım. Geçtiğimiz günlerde yakın bir arkadaşım hastalandı, ona bitki çayı yapmak için adaçayı ve sığla sakızı aldım. Hediyelere izin var sonuçta :). Ticket’ımda para var diye güvenip dışarıda birşeyler yemişim, içmişim, toplamda 125tl tutmuş bu (köfte hariç). işe gidip gelmek için ise ayın 15’ine kadar 85 lira harcamışım. Biten kozmetiklerimi yenilemek izinliydi, zaten kimyasal değil doğal şeyler kullandığım için hemen bitmiyor. buna yönelik olarak kredi kartımdan katı saç kremi aldım. nakit olarak ise gülsuyu. nakit olarak bir de hocaya yeni çıktılar aldım ve kalem ucu aldım. bunlara para verdim. kredi kartımda ise ayak tırnak mantarı için alınan ilaç (ne pahalı şey onlar ya!), tez için alınmış bir kitap, ay sonu yapacağım tatilden dönüş için alınmış bir uçak bileti ve mevcut taksitler var.

Bunların yanında ayın 10’unda Instagram’dan da paylaştığım üzere bir delilik, buhran anında kredi kartlarımı taksitlendirdim. Adios premium kartıma 300tl, fix carda ise 50tl faiz bindi. evet çok ama ruhsal anlamda beni çok rahatlattı. uzun süredir düşündüğüm bir konuydu. toplamda 6 ay, 660tl ödeme ile borçlarımdan kurtulacağım. Hesap ettim zaten ceza faizleriyle ve asgari tutarları ödeye ödeye yine 5 ayda benzer bir faiz yemiş ve ancak borcu kapatmış olacaktım. şimdi elime ayda geçen 1000tlyi tamamen kredi kartına yatırıp son ra yine karttan harcayıp girdiğim döngüden çıkmış oluyorum. 660tl yi yatırdıktan sonra elimde kalanla ihtiyaçlarımı karşılayıp belki birikim bile yapabilirim.

Şimdi o zaman biraz hesaplara bakalım:

 • Mayıs başı yatan maaş: 1134.06tl yol için  yatan: 280tl yemek:468tl bes’ten gelen: 69tl toplam: 1950.06tl
 • Borçlara yatırılan: 1160tl işten çıkarılınca yemek kartıyla giden para: 105tl toplam: 1365tl (%71) borcun ödenen oranı:%28
 • eve alışveriş (köfte ve ikea): 266tl (%14)
 • dışarıda yemek (ticket): 125.50tl (%6.5)
 • şehiriçi ulaşım:84.5t (%4.4)
 • kozmetik:20tl (%1)
 • eğitim: 19tl(%1)
 • Diğer harcama (yazılmamış gider): 36tl (%1.9)
 • aburcubur: 3.5tl (%0.2)
 • toplam harcama: 1919.50tl
 • Elde kalan: 30.56tl

Bu ay kredi kartından toplam harcamam ise (taksitler ile birlikte): 723.52tl. Geçen ay sadece taksitlerden dolayı 440tl hedeflemiştim anca ayın daha ilk yarısında bunu aştım. burada uçak biletinin ve tırnak ilacının çok büyük payı var maalesef.

Gördüğünüz gibi ayın 17’sinde 30tl ile minnoş gibi kaldım ortada :D. Önümüzdeki günlere dair umudum, çalıştığım ücretin hesabıma yatması. Orada da fazladan harcadığım yaklaşık 100tl ticket ve önceden yatmış yol parasının 140tlsini kesecekler. yani 1134tl yerine 894tl yatacak. bunu önümüzdeki aya tutmayı planlıyorum, 660’ı kredi kartlarına. ama önümüzdeki 15 gün ne gösterir bilmiyorum. 29’unda tatile gideceğim. ama erkek arkadaşımla olacağım için çok endişe etmiyorum açıkcası. o bilinmeyen 36tl ve çerçeve alışverişim dışında aslında yasaklarımın dışına çıkmamışım.

He bir de bu ayla önceki ayı kıyasladığımda şunu farkettim. Önceki ay yasağı unutup alışveriş yapmış, ihtiyaç olan şeyleri almış olsam dahi kendime kızmıştım. bu ay dışarıda zaman geçirsem de alışveriş söz konusu olduğunda kendimi bayağı başarılı frenledim. çerçeveyle birlikte arabaya atmayı düşünüp vazgeçtiklerimin sayısını tutmadım bile. yani ço kbüyük muhakemeler sonrasında sadece o çerçeveyi alıp çıktım. bu konudaki ilerlememden dolayı bu işin olacağına dair inancım daha yüksek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s