Nisan Ayı Dökümü ve Mayıs Hedefleri

Herkese merhaba ☀️

Bildiğiniz gibi ay başında atıksız, alışverişsiz, doğal ve sağlıklı bir yaşama adım attığıma dair yazımı sizlerle paylaşmıştım. Ay sonu geldiğine göre bir yıllık hedefimin ilk ayını sizlerle paylaşabilirim. Öncelikle size geçirdiğim ayın bir özetini yapacağım, ardından hesap mevzularına gireceğim.

Önemli gelişmeler; iş buldum!

Nisan ayı benim için hayatımın değiştiği aylardan biri oldu. Normalde haftalık yazı paylaşacaktım ancak birazdan anlatacağım sebeplerle pek zaman bulamadım. Nisan ayı başında hiç planımda yokken, borçların bunalttığı bir anda kariyer.netten bir takım nispeten iyi koşullu firmalara başvuruda bulundum. 12 Nisan’da Pronet Güvenlik Hizmetleri ile görüşmeye başladım ve ayın 16’sında işe girdim. Dolayısıyla bu heyecanlı anlarda blogumla ilgili çok fazla birşey üretemedim. Ama işe giriş koşullarım oldukça iyi, bu doğrultuda borçlarım daha çabuk kapanacak diye ümit ediyorum. İş akdime göre asgari ücret+satış primleri gelirim olacak, bir de yol ve yemek var. Planım yemek olayını evden çözüp, ekstra parasını da market için kullanmak.

Peki bu 1 ayda ne aldım ve ne yaptım? Ay başında elimdeki tüm parayı bankalara borç ödeme için yatırmıştım. Bu ayı parasız geçirme çareleri arıyordum. Ayın 17sinde yarım aylık yol ve yemek ücretlerim hesabıma yatınca en azından işe gelip gitmelik, ilk günlerde dışarıdan yemek yemelik param oldu. Açıkcası onu da mümkün olduğunca dikkatli harcamaya çalışıyorum. Madalyonun diğer yüzü ise kredi kartları. Detaylı hesapları aşağıya yazacağım. Ama ilk ayımda alışveriş dürtümü ne kadar zaptedebilmişim, biraz onu inceleyelim.

İş görüşmelerine gidip gelirken iş yerimin yakınındaki Adidas outlet mağazasına göz atmak için girdim, çünkü biliyorum ki nisan başında sezon sonu indirimi oluyor. Spor salonu için yüzde yüz elzem diyemeyeceğim ihtiyaçlarım söz konusuydu. Amacım onlara bakmaktı. Hakikaten niyet ettiğim fiyata bir yazlık tayt, bir kısa şort ve bir spor sütyeni aldım. Ama hesapta olmayan ve alışveriş dürtüme yenildiğim 2 şey daha var; biri 50₺lik sırt çantası, diğeri 200₺lik siyah spor ayakkabı. Siyah bir spor ayakkabı yaklaşık 2 yıldan beri niyetlendiğim ancak param olmadığı için satın almadığım bir eşyaydı. İşe girme heyecanı, anlık gaflet vb sebeplerle (bahanelerle) o spor ayakkabı ve çanta da alındı. Onlarsız kesinlikle yaşardım. Bu da bana ders olsun. Kredi kartlarımı artık yanımda taşımıyorum.

Ayın 3. Haftasına girerken bir gaflet anı daha yaşadım. Sıfır atık yatırımı olarak yaptığım bu alışveriş her ne kadar onaylı alışveriş listem dahilinde olsa da borçlarım biraz toplamadan yapıldığı için “gereksiz” sınıfında değerlendiriyorum. Bu alışverişimde ise Trendyol’daki bambum kampanyasından faydalanarak 3 parçalık bambu çatal-kaşık-bıçak takımı, bambu bıçak bileyici, küçük bambu tarak, bambu tuz ve karabiber öğütücü ve cidden gereksiz ama çok mutlu eden kurabiye baskılarını aldım. Burada pişmanlığım daha az çünkü alabileceklerim içerisinde sıfır atık yatırımları da vardı. Tabi kurabiye baskısı sıfır atık sayılmaz. O işte dürtü sonucu bir alışveriştir. Bu alışverişten çıkardığım ders ise izinli şeylerin büyüsüne kapılıp izinsiz ve gereksiz şeyleri almaya niyetli biriyim ve buna özellikle dikkat etmeliyim.

Bu ay aslında başka alışverişim yok. Bunların da olmaması gerekliydi ama yaşadığım onca alışveriş atağı içerisinde cidden uzun süredir istediğim -ihtiyaç duyduğum değil- şeyleri aldım. Ama yine de almamalıydım. Fakat iç rahatlatıcı bir bölüm var elimde bir de. İş yerinde kurumsal giyinmemiz gerekiyor. Bende bolca gömlek var ama pantolon ve ceket konusunda yetersizdi gardrobum. Yani sadece 1 pantolon ve üstüme büyük gelim emanet duran 1 ceket. İşe gireceğim kesinleşince yana yakıla pantolon ve ceket telaşına girdim ama malumunuz bu giysiler çok para istiyor. Bende önceden Dolap uygulamasına satışa koyduğum, zayıflamadan önce alındığı için bana 2 beden büyük 4 pantolonu aldım terziye götürdüm. Paça kısaltması, bel daraltması vb işlemlerle şu an bana tam olur bedendeler. Bir de Dikmen-Keklikpınarı civarında bir sosyete pazarı var, şans eseri bir tezgahta 10₺ ye 2 ceket, 5₺ye bir gömlek aldım. Üçü de iyi markalar, ihraç fazlasıymış, şansıma denk geldi anlayacağınız. Bir de canım arkadaşlarımdan biri ablasının kendisine verdiği pantolon-ceket-bluz ve elbiseyi sağolsun bana verdi, bana da tam oldu. Yani toplamda 1 ceket alabileceğim -ya da 2 pantolon- paraya 5 yeni pantolon, 3 ceket ve 1 gömleğim oldu. İşte ben tasarruf diye buna derim.

Günahlarımla sevaplarımla bir ay böyle geçti. Gelelim sayısal değerlere;

Aylık toplam gelir: 1430₺

Aybaşı toplam kredi kartı borcu: 3496,85₺

Kredi kartı toplam asgari ödenmesi gereken:1049,68₺

Kredi kartı toplam ödenen: 1060₺

Borcun toplam ödenen oranı: %30.3

Nisan ayı toplam nakit harcama: 364.75₺

Nisan ayı toplam kredi kartı harcaması: 840.61₺

(Bu borcun 309.3₺ si sigorta taksidi, 242₺ si kart aidatı, 337.88₺ ise dolar özetinden aktarılan yani önceki dönemlerin borcu)

Harcamasız gün:21

Artan para: 5₺ nakit

Mayıs ayında beklenen borç: 4163.4₺

Beklenen asgari ödenmesi gereken: 1248.91₺

Alışverişsiz yaşamaya çalıştığım ilk ayımda borcum büyümüş. Bu durumda bu projeye uyabileceğime inancım ise %30. Bazı hesaba katılmamış -kart aidatı, sigorta ve dolar özeti gibi- harcamalar nedeniyle aslında azaltacağım borç büyümüş. Tek hedefim sonraki kart aidatına kadar kredi kartlarını kapattırmak.

Bu aydan kendime çıkaracağım finansal uyarılar ve notlar:

  • Yanında kredi kartını asla gezdirme
  • Onaylı listedekileri alırken yanına onaysızları ekleme
  • Hesaplanmamış harcamaların çıkabilir, bunlara kendini hazırla
  • Giyside doğrudan sezon alışverişinden önce tüm seçeneklerini araştır ve değerlendir

Para hesapları böyle. Ama benim hedefim sadece borçları kapatmak değil, kilo verip daha sağlıklı bir hale gelmekti. Bu ay önceki aylara göre çok daha sağlıklı beslenip, daha düzenli spor yaptım. Nisanın 2. Haftasında ise intermittent fasting yani aralıklı oruç denemesi yaptım. Oldukça da faydalı oldu. İşe başladıktan sonra 1.5 hafta maalesef dışarıda kebap benzeri şeyler yedim hep. Sonrasında yemekleri yanımda taşıdığım için kendi beslenmeme dönebildim.

Nisan ayı başlangıç kilo ve yağ oranı: 66.4kg %26 yağ

Nisan sonu başlangıç kilo ve yağ oranı: 63.8kg %23.6 yağ

Sadece spor yapılan gün: 5 gün

Spor+10.000 adım atılan gün: 12 gün

Sadece 10.000 adım atılan gün: 5 gün

1200 kcal geçilen gün: 3 gün

1.5litre altında su içilen gün: 12 gün

Bir de diğer bakım ve gelişim konuları var tabi ki!

Günlük bakımın atlandığı gün: 1 gün

Tırnak bakımı yapılan gün: 4 gün

Kitap okunan gün: 9 gün

Bitirilen kitap: 0

Dizi izlenen gün: 16 gün

Film izlenen gün: 9 gün

Aileyle konuşulan/görüşülen gün: 12 gün

Gördüğünüz gibi bir ayımın özeti böyle. Henüz ilk ayda çuvalladım gibi görebilirsiniz bu durumu. Ama bebeklerde yürümeyi düşe kalka öğreniyor. Bu ay yapamadım diye bu çabamı bırakmayacağım. Yaptığım hataların dersleri çıkarıldı. Bakalım mayıs ayında bizleri neler bekleyecek.

Bu yazı hem nisan sonu yazısı hem de tabi ki mayıs başı yazısı. Dolayısıyla önümdeki zaman diliminde neler olacak/yapacağım kısaca yazmakta fayda var ki sonrasında kontrol amaçlı dönüş yapabileyim. Mayıs ayında tezimin 2 bölümünü bitirmek benim için en büyük hedef. 2 yarın bölüm var çünkü elimde. Bunun dışında intermittent fasting’i 2 hafta denemeyi düşünüyorum. Elimdeki okuduğum 2 kitabı da mayıs ayında kesin bitireceğim. Belki 3.de biter.

Finansal açıdan mayıs ayını değerlendirirsek beklenen borcumun 4150₺ civarında, beklenen asgari borcumun ise 1250₺ civarında olduğunu hesaplamıştım. Maaş olarak hesabıma 15 günlük asgari ücret yatacak, artı yol ve yemek. Yani gelirim yaklaşık 1870₺ olacak ki bunun 480₺’si ticket kartımda olacak.

Özetle;

Önceki aydan artan: 5₺

Beklenen borç: 4150₺

Beklenen asgari borç:1250₺

Beklenen gelir: 1870₺

Ahmet’e borç:262.25₺

Kendime borç: 957.48₺

Hedeflenen borç ödeme: 1300₺

Hedeflenen nakit harcama:120₺ yol, 140₺ diğer

Hedeflenen toplam nakit harcama: 1560₺ (artan karta yatırılacak)

Hedeflenen kart harcama(taksitler):440₺

Hedeflenen kilo:62.5

Hedeflenen yağ oranı:%23

Hedeflenen intermittent fasting süresi: 2 hafta

Hedeflenen tez bölümü:2 bölüm

Hedeflenen kitap okuma: 3 kitap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s